Historia Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego2021-07-20, 15:32

Plakat promujący turniej piłki nożnej, boisko, zawodnicy

fot. POSiR

W dniach 7-8 sierpnia zostanie rozegrana jubileuszowa, XX edycja Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego. Zanim do niego dojdzie, warto prześledzić bogatą historię tych zawodów.

Pierwszy turniej został rozegrany w czerwcu 2001 roku w Pawłowicach (boisko przy SP 2). Początkowo zawody były organizowane przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie we współpracy z gminą Pawłowice i gminą Suszec. Pawłowice były gospodarzem tych zmagań do 2006 roku. Rok później turniej przeniósł się do Suszca, gdzie oddano do użytku pierwsze w tej miejscowości boisko ze sztuczną murawą. W 2008 roku zawody także odbyły się w Suszcu, ale ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, rywalizacja przeniesiona została do hali sportowej. Od 2008 roku głównym organizatorem imprezy jest Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie, a zmagania odbywają się na boisku "Orlik" przy POSiR-rze (z wyjątkiem 2018 roku, kiedy turniej rozgrywany był na boisku Piast w Pszczynie).

Od dwudziestu lat, rywalizacja w Turniejach o Puchar Starosty cieszy się dużą popularnością wśród miłośników piłki nożnej. W 2003 roku, w zawodach wzięło udział rekordowe 25 drużyn, a turniej rozgrywany był przez trzy dni!

W 2020 roku z powodów pandemicznych turniej się nie odbył, ale w tym roku jubileuszowa, dwudziesta edycja nie jest zagrożona. Zatem zapraszamy do lektury!

I Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, Pawłowice, czerwiec 2001 roku
Grupa A: TKKF II Rozwój Pawłowice, Goczałkowice, Ełka Team;
Grupa B: Autonaprawa Golasowice, Bar Jakub, Mieszko Pszczyna;
Grupa C: TKKS I Rozwój Pawłowice, Żubry Pszczyna, Poligoners;
Grupa D: OSP Warszowice, Argentyna, Osiedle Daszyńskiego Pszczyna;
Półfinały: Argentyna - Poligoners 0:2, Ełka Team - Bar Jakub 0:0 k. 1:3
O 3. miejsce: Argentyna - Ełka Team
FINAŁ Bar Jakub - Poligoners 1:2.

II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, Pawłowice, 25-26 maja 2002 roku
Grupa A: Bar Jakub, El-Ra Łąka, OSP Warszowice, TKKF Rozwój Pawłowice III;
Grupa B: Podstarzyniec Pszczyna, Ragazzo Pszczyna, TKKF Rozwój Pszczyna II;
Grupa C: Instalbud Pszczyna, Mieszko, Pawłowice, TKKF Rozwój Pawłowice I;
Grupa D: Argentyna, TKKF Rozwój Pawłowice IV, Poligoners, Relaks Katon Pub.

Półfinały: Argentyna - TKFF IV 1:1, k. 3:2, Instalbud - Mieszko 1:0
O 3 miejsce: Mieszko - TKKF IV 1:1, k3:2.
FINAŁ: Instalbud - Argentyna 1:0

Nagrody indywidualne
Najlepszy piłkarz: Tomasz Wala (Instalbud)
Najlepszy bramkarz: Jacek Mrózek (LKS Osiedle Argentyna)
Król strzelców Leszek Kwieczkowski (TKKF IV).

III Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, Pawłowice, 29 maja-1 czerwca 2003 roku
Skład turnieju finałowego:
Grupa A: Hotel Imperium, Podstrzyniec, Argentyna II;
Grupa B: TKKF I Rozwój Pawłowice, El-Ra Łąka, GOL II Wola;
Grupa C: Bar Jakub Pszczyna, Ringówka Ćwiklice, TKKF II Rozwój Pawłowice
Półfinały: Hotel Imperium - TKKF Rozwój Pawłowice 1:0, Bar Jakub - Instalbud 2:1
O 3. miejsce: TKKF I Rozwój Pawłowice - Instalbud 0:0 k. 2:0
FINAŁ: Hotel Imperium - Bar Jakub 3:1

Nagrody indywidualne
Najlepszy zawodnik: Szymon Miczek (Bar Jakub)
Król strzelców: Grzegorz Kijonka (Hotel Imperium).

IV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, Pawłowice, 29-30 maja 2004 roku
Grupa A: OSP Fojerwera, TKKF Juniorzy, Podstarzyniec Pszczyna, Grzawa,
Grupa B: Klony Pawłowice, Jo-Mar Pawłowice, ATS Jakub, Grobla Jankowice
Grupa C: TKKF Old Boys, AZS Argentyna II, Mieszko Pszczyna, Żubry Pszczyna
Grupa D: Hawel Warszowice, FC Team, Instalbud Pszczyna, Ringówka Ćwiklice
Grupa F: Studzionka, Kościelna Warszowice, AZS Argentyna I,
Półfinały: Argentyna - Żubry 2:1, ATS Jakub - Ringówka 1:0
O 3. miejsce: Ringówka - Żubry 1:2
FINAŁ: AZS Argentyna - ATS Jakub 3:1

Nagrody indywidualne
Najlepszy bramkarz: Mateusz Mendyk (ATS Jakub)
Najlepszy zawodnik: Janusz Kozik (Żubry)
Król strzelców: Mirosław Banasik (AZS Argentyna)

V Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, Pawłowice, 21-22 maja 2005
Skład turnieju finałowego
Grupa A: Podstarzyniec, ATS Jakub, Instalbud, Szybkie Banany;
Grupa B: Relaks, Żurby, Argentyna, Zryw Pawłowice;
Półfinały: Żubry - Instalbud 1:3, ATS Jakub - Zryw 2:2 k. 5:4
O 3. miejsce: Żurby - Zryw 2:3
FINAŁ: ATS Jakub - Instalbud 4:0.

Nagrody indywidualne
Król strzelców: Artur Miły (Zryw Pawłowice)
Najlepszy bramkarz: Marek Kempa (Instalbud)
Najlepszy zawodnik: Łukasz Ścigała (ATS Jakub).

VI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, Pawłowice, 20 maja 2006 roku
Grupa A: Cadi-Car, TKKF Rozwój Pawłowice, OKS Żubry, Bosch/Halmax;
Grupa B: Instalbud Pszczyna, Autonaprawa Golasowice, ATS Jakub, Happy Hippis;
Grupa C: GKS Futsal Pawłowice, Komet/Termex, Szybkie Banany, Jomar;
Półfinały: ATS Jakub - GKS Futsal 0:1, Instalbud - Cadi-Car 2:1
O 3. miejsce: Cadi-Car - ATS Jakub 4:0
FINAŁ: Instalbud - GKS Futsal 1:2

Nagrody indywidualne
Król strzelców: Maciej Grygier (Cadi-Car)
Najlepszy zawodnik: Marcin Łastówka (GKS Futsal)
Najlepszy bramkarz: Mateusz Mendyk (ATS Jakub).

VII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, Suszec, 27 maja 2007 roku
Grupa A: Cadi-Car, Mikołów, Szybkie Banany;
Grupa B: Imperium, Prodrex, Pentagram Żory;
Grupa C: TKKF Rozwój Pawłowice, Młodzi, ATS Jakub;
Grupa D: GKS Futsal Pawłowice, OKS Poligon, Mieszko
Półfinały: Cadi-Car - Imperium 1:0, ATS Jakub - Mieszko 1:3
O 3. miejsce: Imperium - ATS Jakub 0:3 (gole: Kamil Paliczka-2, Adrian Wojciech)
FINAŁ: Cadi-Car - Mieszko 3:0 (gole: Maciej Grygier, Bogdan Szymura, Marcin Dudziak)

Nagrody indywidualne
Najlepszy zawodnik: Grzegorz Drzyzga (ATS Jakub)
Król strzelców: Maciej Grygier (Cadi-Car)
Najlepszy bramkarz: Marcin Szczęśniak (Mieszko).

VIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, Suszec, 9 sierpnia 2008 roku
Ze wględu na niesprzyjające warunki atmosferyczne turniej został rozegrany w suszeckiej hali.
Grupa A: ATS Jakub, Sew-Met, Termex, Halmax, Labamba;
Grupa B: Mieszko, Ełka Team, Profi M-Tec, Katon, Mikołów
Półfinały: ATS Jakub - Ełka Team 0:3, Sew-Met - Mieszko 0:0, k. 2:1
O 3. miejsce: ATS Jakub - Mieszko 3:1 (gole: Grzegorz Drzyzga, Szymon Miczek, Łukasz Jarczok dla ATS Jakub oraz Andrzej Puchała dla Mieszka)
FINAŁ: Ełka Team - Sew-Met 2:1 (gole: Tomasz Wala, Tomasz Kroczek dla Ełki oraz samobójczy dla Sew-Metu)

Zwycięzcy zagrali w składzie: Dariusz Pająk, Adrian Krawczyk, Sebastian Krawczyk, Tomasz Kroczek, Dawid Kroczek, Łukasz Osemlak, Krzysztof Osemlak, Maciej Majewski, Sławomir Olejarczyk.
Nagrody indywidualne
Król strzelców: Tomasz Wala (Ełka Team, 7 goli)
Najlepszy zawodnik: Piotr Urbańczyk (Sew-Met)
Najlepszy bramkarz: Dominik Kościelny (ATS Jakub).

IX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 1 sierpnia 2009 roku
Półfinały
Mieszko - ATS Jakub 1:4 (gole: Łukasz Kędzior dla Mieszka oraz Józef Bałuch, Tomasz Paszek, Andrzej Górny, Marcin Dudziak dla Jakuba)
Ełka Team - POSiR i Przyjaciele 3:6 (Maciej Majewski - 2, Jacek Jany dla Ełki oraz Marcin Bienioszek - 2, Andrzej Żupa - 2, Jarosław Adamek, Maciej Stieber dla POSiR-u)
Mecz o 3. miejsce
Ełka Team - Mieszko 4:1 (gole: Sławomir Olejarczyk - 3, Marek Lewandowski dla Ełki oraz Paweł Baca dla Mieszka)
Finał
ATS Jakub - POSiR i Przyjaciele 5:3 (gole: Tomasz Paszek - 2, Jacek Banet, Szymon Miczek, Andrzej Żupa (samobójcza) dla ATS-u oraz Marcin Bienioszek, Wojciech Bałuch, Maciej Stieber dla POSiR-u).

Nagrody indywidualne
Najlepszy zawodnik: Maciej Majewski (Ełka Team)
Najlepszy strzelec: Łukasz Kędzior (Mieszko)
Najlepszy bramkarz: Dominik Kościelny (ATS Jakub).
Klasyfikacja: 1. ATS Jakub, 2. POSiR i Przyjaciele, 3. Ełka Team, 4. Mieszko, 5. Profi M-Tec, 6. OKS Poligon, 7. Sew-Met, 8. Wrona Corporation, 9. Seipol, 10. Termex, 11. FC Piaskowa.
Skład zwycięzców: Dominik Kościelny, Andrzej Górny, Szymon Miczek, Jacek Banet, Tomasz Paszek, Marcin Dudziak, Józef Bałuch.

X Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 6-8 sierpnia 2010
Klasyfikacja: 1. Ełka Team, 2. Mijagi Team, 3. Mieszko, 4. Las Veronas Tychy, 5-8. ATS Jakub, Inny Zespół Czechowice-Dziedzice, Profi M-Tec, UKS Centrum, 9-12. KECH Pszczyna, Żubry, Termex, ZRB/Sz.B., 13. Sew-Met, 14. OKS Poligon, 15-16. Seipol, Orange Team Wola, 17-18. Dajcie Nam Wygrać, Relaks Katon Pub, 19-20. Piasek United, FC Alkusy, 21-24. Wrona, Centrum Czechowice-Dziedzice, FC Piaskowa Suszec, Orły Mirosława K.

XI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 13-14 sierpnia 2011 roku
Klasyfikacja: 1. Termex Pszczyna, 2. Mega Sport Bielsko-Biała, 3. OKS Poligon Pszczyna, 4. Sew-Met Piasek, 5-8. Piasek United, Ełka Team Pszczyna, Las Palmas Tychy, Trójca Pszczyna, 9-12. Mieszko Pszczyna, POSiR Pszczyna, Gunners Biegier, ConstructoR Tychy, 13. Brygada Kryzys (zwycięzca Turnieju Pocieszenia), 14. ZRB/Szybkie Banany, 15. Wrona Produkcja Podłoża, 16. Sparta.

Nagrody indywidualne
Najlepszy strzelec: Grzegorz Kuźnik (Sew-Met) - 7 goli
Najlepszy bramkarz: Dawid Ogierman (OKS Poligon)
Najlepszy zawodnik: Tomasz Bałuch (OKS Poligon).
Zwycięzcy zagrali w składzie: Mateusz Kania (GK), Jacek Krętosz, Artur Kasprzycki, Michał Pisarek, Wojciech Pojda, Maciej Pojda, Szymon Szmuk, Adrian Nokel, Roman Stokłosa, Szymon Stokłosa.

XII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 4-5 sierpnia 2012 roku
Klasyfikacja: 1. Sew-Met Piasek, 2. ConstructoR Tychy, 3. Czylijskie Rakiety Goczałkowice-Zdrój, 4. Mieszko Pszczyna, 5-8. Las Palmas Tychy, Profi M Tec Pszczyna, POSiR Pszczyna, Relaks Katon Pub Pszczyna, 9-10. Rapid Bielsko-Biała, OKS Poligon Pszczyna, 11-12. Ełka Team, Piasek City, 13. Davex Pszczyna, 14. ZRB/Sz.B.-Poland Pszczyna, 15.Żubry Pszczyna, 16.Piasek United, 17-18. Brygada Kryzys Pszczyna, Seipol Pszczyna, 19-21. ATS Jakub Pszczyna, Gunners Biegier, Piłkarscy Emeryci Tychy.

Nagrody indywidualne
Kamil Żemła (Davex Pszczyna) - Najlepszy Zawodnik Turnieju Pocieszenia
Łukasz Mika (ZRB/Sz.B.-Poland) - Najlepszy Strzelec
Łukasz Łącki (Constructor Tychy) - Najlepszy Bramkarz
Daniel Drobiec (Sew-Met Piasek) - Najlepszy Zawodnik
Skład zwycięzców: Piotr Pękała, Grzegorz Ryguła, Dariusz Kurcius, Łukasz Kurcius, Bartek Jabłoński, Krystian Mazur, Mariusz Przemyk, Piotr Urbańczyk, Daniel Drobiec.

XIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 3-4 sierpnia 2013 roku
Klasyfikacja: 1. ATS Jakub Pszczyna, 2. Mega Sport Bielsko-Biała, 3. Alma Miedźna, 4. Mieszko Pszczyna, 5-8. Ełka Team Pszczyna, Termex Pszczyna, Profi M Tec Pszczyna, Las Palmas Tychy, 9-12. Piasek United, 4Fun Łaziska, Zielarze Czechowice-Dziedzice, Szybkie Banany Pszczyna, 13. ConstructoR Tychy - zwycięzca Puchar Pocieszenia, 14. Multi-Form II Piasek, 15-16. Sew-Met Piasek, OKS ZRB Matyszkiewicz, 17-18. Relaks Katon Pub, Davex Pszczyna, 19. Polandy Pszczyna, 20. Żubry Zorka Pszczyna, 21. Brygada Kryzys Pszczyna.

Nagrody indywidualne
Najlepszy zawodnik Pucharu Pocieszenia: Michał Hyrnik (Constructor)
Najlepszy strzelec: Maciej Grygier (ATS Jakub)
Najlepszy bramkarz: Artur Żurawiecki (Alma Miedźna)
Najlepszy zawodnik: Maciej Grygier (ATS Jakub)
Zwycięzca konkursu "karny w ciemno": Marek Krzystolik (Alma Miedźna)
Skład zwycięzców: Patryk Stalmach, Łukasz Jarczok, Marcin Górny, Szymon Miczek, Rafał Drzyzga, Jacek Banet, Wojciech Mazur, Maciej Grygier, Tomasz Paszek.

XIV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 2-3 sierpnia 2014 roku
Klasyfikacja: 1. ATS Jakub Pszczyna, 2. Alma Miedźna, 3. Dziubaski Reanimacja, 4. Termex Pszczyna, 5-8. Ełka Team Pszczyna, Tymczasowa Bielsko-Biała, Sew-Met Piasek, Mieszko Pszczyna, 9-11. OKS ZRB Matyszkiewicz, Relaks Katon Pub, POSiR Pszczyna, 12. Las Palmas Tychy, 13. Multiform/Brygada, 14. Profi M tec, 15-16. Piasek United, Absens Carens, 17. Fanpak, 18. OKS Poligon, 19-20. Szybkie Banany, Davex Pszczyna, 21-23. ConstructoR Tychy, Rapid Bielsko-Biała, Young Power.

Nagrody indywidualne
Najlepszy zawodnik: Gabriel Sochacki (Alma Miedźna)
Najlepszy bramkarz: Rafał Danel (Termex Pszczyna)
Najlepszy strzelec: Marcin Chrobaszczyk (Dziubaski Reanimacja) oraz Łukasz Osemlak (Ełka Team)
Najlepszy zawodnik Turnieju Pocieszenia: Przemysław Niesyto (Multiform/Brygada)
Zwycięzca konkursu indywidualnego: Mateusz Krawczyk (Tymczasowa).
Skład zwycięzców: Łukasz Jarczok, Patryk Stalmach, Marcin Górny, Rafał Drzyzga, Michał Ziebura, Jacek Banet, Marcin Dudziak, Aleksander Kędzior, Maciej Grygier, Tomasz Paszek.

XV Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 1-2 sierpnia 2015 roku
Klasyfikacja: 1. Profi M Tec Pszczyna, 2. Alma Miedźna, 3. Ełka Team Pszczyna, 4. Restauracja Piast, 5-6. OKS 4 Kąty Pszczyna, RetroRapid Bielsko-Biała, 7-8. Mieszko Pszczyna, Bau-Mat Poręba, 9. Jesiony Tychy, 10. Sew-Met Piasek, 11. Cannabia Brzeszcze, 12. Termex Pszczyna, 13. Davex Pszczyna, 14. FS Staude Studzionka, 15-17. ATS Jakub Pszczyna, Vein Jankowice, ConstructoR Tychy.
Zwycięzca Pucharu Pocieszenia: Sew-Met Piasek

Nagrody indywidualne
Najlepszy zawodnik Pucharu Pocieszenia: Marcin Chrobaszczyk (Sew-Met Piasek)
Najlepszy strzelec: Marek Walczak (Restauracja Piast) - 9 goli
Najlepszy bramkarz: Jakub Maroszek (Alma Miedźna)
Najlepszy zawodnik: Damian Gruszka (Ełka Team Pszczyna).

XVI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 6-7 sierpnia 2016 roku
Klasyfikacja: 1. Ośrodek nad Dokawą (w poprzednich edycjach pod nazwą Sew-Met Piasek), 2. Inny Zespół Czechowice-Dziedzice, 3. OKS 4 Kąty Pszczyna, 5-8. FC Staude Studzionka, Mieszko Pszczyna, Torpdea Papa Smerf, ATS Jakub Pszczyna, 9-12. Gaz Robi Gaz, Orły Mirosława K. II, Bau-Mat Poręba, Alma Miedźna, 13. Davex Pszczyna (zwycięzca turnieju pocieszenia), 14. Szybkie Banany, 15. Profi M Tec Pszczyna, 16. Termex, 17. Żubry Krawacik Pszczyna, 18. RiO, 19. Abex Rekreacja.

Nagrody indywidualne
Najlepszy zawodnik turnieju pocieszenia: Adam Złotek (Szybkie Banany)
Najlepszy strzelec: Michał Grajcarek (Gaz Robi Gaz)
Najlepszy bramkarz: Jakub Filapek (Inny Zespół Czechowice-Dziedzice)
Najlepszy zawodnik: Łukasz Kurcius (Ośrodek nad Dokawą).

XVII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 6 sierpnia 2017 roku
Klasyfikacja: 1. Mieszko Pszczyna, 2. DNW Pszczyna, 3. OKS 4 Kąty Pszczyna, 4. Gramy dla Michała, 5-8. Profi M Tec Pszczyna, Szybkie Banany, FC Staude Studzionka, No Name, 9-13. Blue Power, Kamples Pszczyna, Ośrodek nad Dokawą, Termex Pszczyna, Ełka Team Pszczyna.

Nagrody indywidualne
Najlepszy strzelec: Kamil Pustelnik (DNW Pszczyna)
Najlepszy bramkarz: Mateusz Spiałek (Mieszko Pszczyna)
Najlepszy zawodnik: Tomasz Cempura (Mieszko Pszczyna)

XVIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie, 5 sierpnia 2018 roku
Klasyfikacja: 1. Gramy dla Ruska Katowice, 2. OKS 4 Kąty Pszczyna, 3. Rozwój Jankowice, 4. DNW Pszczyna, 5-8. Zorka Trans, Dziubaski, Piwkarzyki Tychy, Ośrodek nad Dokawą, 9-12. FC Staude Studzionka, Profi M Tec Pszczyna, Szybkie Banany, Ełka Team Pszczyna, 13-16. Termex Pszczyna, TVM Transport, BKR Pszczyna, Sami Swoi, 17-20. PNP Czechowice, Goalbusters, Davex Pszczyna, ATS Jakub Pszczyna.

Nagrody indywidualne
Najlepszy strzelec: Andrzej Żupa (Rozwój Jankowice)
Najlepszy bramkarz: Tomasz Piłot (OKS 4 Kąty Pszczyna)
Najlepszy zawodnik: Michał Szymakowski (Gramy dla Ruska Katowice)
Specjalne wyróżnienie: Tomasz Bałuch (OKS 4 Kąty Pszczyna)

XIX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego, boisko Orlik w Pszczynie, 3-4 sierpnia 2019 roku
Klasyfikacja: 1. Elbud Pszczyna, 2. Alma Miedźna, 3. BKR Team Pszczyna, 4. Ełka Team Pszczyna, 5-8. Profi M Tec Pszczyna, OKS 4Kąty Pszczyna, Szóstka Katowice, Szybkie Banany.
Turniej Pocieszenia: 1. ATS Jakub Pszczyna, 2. Relaks Pszczyna, 3. Termex Pszczyna, 4. Ośrodek nad Dokawą, 5. Kulturyści.

Nagrody indywidualne
Najlepszy strzelec: Marek Krzystolik (Alma Miedźna)
Najlepszy bramkarz: Jakub Maroszek (Alma Miedźna)
Najlepszy zawodnik: Tomasz Tomanek (Elbud Pszczyna)
Najlepszy zawodnik Turnieju Pocieszenia: Szymon Miczek (ATS Jakub Pszczyna)

Skład zwycięzców: Mariusz Król, Tomasz Tomanek, Wojciech Bałuch, Andrzej Żupa, Marcin Szczypior, Radosław Rakowski, Mateusz Dragon, Piotr Bielecki.

Opracowanie: Maciej Stieber, Wojciech Studzieński
Powrót do listy artykułów.
Grafika przedstawia herb powiatu pszczyńskiego