Tak minął rok 2021...2022-01-03, 16:49

Zapraszamy do przeglądu tego, co wydarzyło się w 2021 roku na obiektach Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie.

STYCZEŃ
9.01 - Zmarł Kazimierz Płachno (1940-2021), zasłużony człowiek dla pszczyńskiego sportu, szczególnie dla piłki siatkowej. Był jednym ze współzałożycieli LKS PTR Pszczyna (późniejszy PLKS) i nieprzerwanie przez 27 lat jego głównym trenerem.

25-27.01 - W hali POSiR odbył się turniej 1/8 Mistrzostw Śląska Kadetek w Siatkówce. UKS Centrum przy POSiR Pszczyna z kompletem zwycięstw awansował do turnieju ćwierćfinałowego.

30.01 - Rozegrano 22.Halowy Turniej Piłki Nożnej Młodzików, organizowany przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu i MKS Iskra Pszczyna. Triumfowali współgospodarzem imprezy, piłkarze MKS Iskra, którzy w finale zremisowali z Sokołem Wola 1-1, by w rzutach karnych wygrać 3-1.

LUTY
Kadetki UKS Centrum zajęły 3. miejsce w turnieju ćwierćfinałowym Mistrzostw Śląska w Siatkówce w Bielsku-Białej, przegrywając w decydującym o drugim miejscu meczu z tamtejszym BKS Stal 2-3.

7.02 - Turniej Finałowy XIII Klubowych Mistrzostw Powiatu Pszczyńskiego w Futsalu. W kategorii żaków triumfował Znicz Jankowice, w orlikach - LKS Wisła Wielka, w młodzikach - MKS Iskra Pszczyna, a w trampkarzach - GKS Pniówek 74 Pawłowice.

Niestety ze względu na przedłużenie przez Radę Ministrów panujących ograniczeń i zakazów, kolejne zaplanowane imprezy, m. in. turniej finałowy Futsalowego Grand Prix Ziemi Pszczyńskiej zostały odwołane.

MARZEC
W związku z wprowadzonymi kolejnymi obostrzeniami, wszystkie spotkania Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej oraz Pucharu Ligi PALP zaplanowane w okresie od 20 marca zostały odwołane.

Zawodniczki UKS Centrum przy POSiR Pszczyna, Karolina Kwaśny i Oliwia Lazar, zostały powołane na wojewódzką konsultację szkoleniową dla zawodniczek urodzonych w latach 2008-2009.

Siatkarska reprezentacja Polski U-16 z wychowanką UKS Centrum Martyną Witczak (obecnie zawodniczką MKS Kalisz) w roli kapitana zajęła 2. miejsce w Mistrzostwach Europy Wschodniej, które odbywały się w łotewskim Dyneburgu.

24-30.03 - Wręczeniu Nagród Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie sportu za 2020 rok miała towarzyszyć uroczysta gala. Niestety obecne obostrzenia sprawiły, że najlepsi sportowcy, trenerzy i działacze odbierali nagrody w małych grupach, w miejscach w których na co dzień trenują.
Nagrodzeni laureaci odebrali swoje trofea w halach Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie, w Śląskim Centrum Tenisa, na obiektach Akademii BVB im. Łukasza Piszczka w Goczałkowicach, na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, w hali zapaśniczej GKS Piast Wola, w OSP w Warszowicach i w Szkole Podstawowej w Kobielicach.

26-28.03 - Siatkarki UKS Centrum przy POSiR Pszczyna zagrały w turnieju finałowym o mistrzostwo I Ligi Śląskiej Kobiet w Pankach, gdzie zakwalifikowały się cztery najlepsze zespoły sezonu zasadniczego. Podopieczne trenera Jarosława Płachno zajęły 4. miejsce, a wyprzedziły je ekipy UKS SPS Panki, Polonii Łaziska Górne i MUKS Sari Żory.

KWIECIEŃ
10.04 - W hali POSiR rozegrana została 5. kolejka Lotto Ekstraligi Badmintona. Występujący w roli gospodarza UKS Plesbad Pszczyna przegrał 2-5 z MKS Spartakus Niepołomice i wygrał 4-3 z Badminton School Gdynia.

11.04 - Zmarł Paweł Skupin (1928-2021), nestor pszczyńskich trenerów, współzałożyciel pszczyńskiej lekkoatletyki, trener i wychowawca kilku pokoleń lekkoatletów w naszym mieście.

25.04 - Z ponad miesięcznym opóźnieniem odbyła się pierwsza kolejka rundy wiosennej Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej, organizowanej przez Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Piłkarze zagrali na wyremontowanym boisku "Orlik". Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, mecze odbywały się bez udziału publiczności, a na obiekcie będą mogli przebywać jedynie zawodnicy biorący udział w rozgrywkach.

27.04 - W hali POSiR uruchomiony został Powiatowy Punkt Szczepień Powszechnych, który w tej formie funkcjonował do 31 lipca. Hala była niedostępna dla sportowców ponad 3 miesiące.

MAJ
3.05 - Rozegrana została 1.kolejka Pucharu Ligi PALP, przełożona z marca.

29.05 - Na boiskach plażowych naszego Ośrodka odbył się pierwszy turniej z cyklu VI Otwartych Mistrzostw Śląska w Siatkówce Plażowej Kobiet. Zagrały 22 pary, w tym 5 zgłoszonych przez UKS Centrum. Zwyciężyła dwójka Karolina Kmita/Kinga Kubas, która w finale pokonała parę Magdalena Kaszuba - Alicja Krusiewicz.

CZERWIEC
5-6.06 - Nadia Książkiewicz i Justyna Parko zdobyły srebrne medale Mistrzostw Śląska Młodziczek w Siatkówce Plażowej, które odbywały się w Mysłowicach. Awansowały do półfinałów Mistrzostw Polski, otrzymały też powołanie na obóz Kadry Śląska.

15.06 - W meczu finałowym Pucharu Ligi PALP Elbud Pszczyna pokonał Ełka Team 7-4.

18.06 - W piątkowy wieczór w Ośrodku nad Dokawą odbyło się uroczyste zakończenie XVIII edycji Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej. W sezonie 2020/2021 w rozgrywkach PALP wystartowały 22 drużyny - po 11 w pierwszej i drugiej lidze.
Po raz trzeci z rzędu tytuł mistrzowski wywalczyli piłkarze Elbudu, wyprzedzając Constructora Tychy i Almę Miedźna. W drugiej lidze byliśmy świadkami historycznego triumfu PNP Czechowice-Dziedzice, który po raz pierwszy awansował do pierwszej ligi. Z drugiego miejsca awans wywalczyły Szybkie Banany.

19.06 - W upalną sobotę na boiskach plażowych przy POSiR odbył się Turniej Siatkówki Plażowej Mężczyzn w ramach VI Otwartych Mistrzostw Śląska w Siatkówce Plażowej. Najlepszą drużyną pszczyńskiego turnieju okazali się rozstawieni z numerem 1 Tomasz Waligóra/Michał Sadowski, którzy w finale pokonali parę Sebastian Marczyński/Adrian Wiewióra.

LIPIEC
To był bardzo udany miesiąc dla pary siatkarek UKC Centrum przy POSiR Pszczyna. Nadia Książkiewicz i Justyna Parko najpierw zdobyły 3.miejsce w Młodzieżowym Pucharze Bałtyku w Kołobrzegu w kategorii młodziczek, potem wyjechały do Góry w województwie dolnośląskim, by wziąć udział w Półfinale Mistrzostw Polski Młodziczek w Siatkówce Plażowej. W turnieju finałowym, który odbywał się w dniach 20-23.lipca podopieczne trenerki Agnieszki Szczypki zajęły wysokie, siódme miejsce.

11.07 - Podobnie jak przed rokiem, także i tym razem triumfatorem Turnieju Piłki Nożnej Plażowej o Puchar Ziemi Pszczyńskiej została drużyna Callistoshop z Rudy Śląskiej.
Do turnieju rozgrywanego w niedzielę na boisku piaskowym naszego Ośrodka przystąpiło 10 drużyn podzielonych na dwie grupy.
W finale Callistoshop zremisował z UKS Milenium Gliwice 1-1, by w rzutach karnych zwyciężyć 2-0.

16.07 - Kadetki UKS Centrum przy POSiR Maria Buras i Karolina Pluta zajęły 2. miejsce w turnieju siatkówki plażowej Młoda Plaża Open, rozgrywanym w Cieszynie.

Reprezentacja Polski U-16 z pszczynianką Martyną Witczak w składzie zajęła 6. miejsce w siatkarskich Mistrzostwach Europy, które odbywały się na Węgrzech i Słowacji.

SIERPIEŃ
1.08 - Zwycięstwem zawodników Almy Miedźna zakończył się VIII Turniej Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Starosty Pszczyńskiego, który w niedzielę został rozegrany na naszym Orliku. W finałowym starciu Almy z Ełką Team padł remis 2-2, lecz piłkarze z Miedźnej lepiej wykonywali rzuty karne.
W turnieju zagrało 8 drużyn złożonych z zawodników urodzonych w 1986 roku i starszych. Oprócz ekip znanych z występów w PALP-ie zaprezentowali się oldboje Manhattanu Trzebinia i Retrorapidu Bielsko-Biała, którzy są częstymi uczestnikami pszczyńskich zmagań.

7-8.08 - Jubileuszowy, dwudziesty Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Pszczyńskiego zakończył się zwycięstwem Hiacynta Tychy, który w meczu finałowym pokonał pszczyński Elbud 3-0. Trzecie miejsce zajął Ośrodek Nad Dokawą, a w Turnieju Pocieszenia triumfowało Stado Goczałkowice-Zdrój.

28.08 - W sobotę na Orliku odbył się turniej finałowy XII Klubowych Mistrzostw Powiatu Pszczyńskiego w Piłce Nożnej. W kategorii żaków (U8/U9) zwyciężyła pszczyńska Iskra, a wśród orlików (U10/11) najlepszy okazał się LKS Mizerów. Tydzień wcześniej rozgrywano mecze eliminacyjne.

29.08 - Zainaugurowany został XIX sezon Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej. W rozgrywkach biorą udział 22 drużyny - po 11 w pierwszej i drugiej lidze.

WRZESIEŃ
6.09 - Po długiej przerwie do hali POSiR wróciły zajęcia fitness. Cieszą się dużą popularnością, a obecnie odbywają się już cztery razy w tygodniu.

PAŹDZIERNIK
2.10 - W hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie, odbył się II Otwarty Turniej Pickleballa. W zawodach wzięło udział ponad 30 uczestników, a rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach. Wśród kobiet najlepsza okazała się pszczynianka Patrycja Kloc.

3.10 - Seniorki UKS Centrum przy POSiR Pszczyna na inaugurację sezonu I Ligi Śląskiej Kobiet w siatkówce przegrały we własnej hali z KPKS Halemba 2-3. Zespół pod wodzą trenera Jarosława Płachno przystąpił do rozgrywek w mocno zmienionym i odmłodzonym składzie.

16-17.10 - Weekend przebiegał pod znakiem lotki. Międzynarodowy Festiwal Badmintona pod patronatem Starosty Pszczyńskiego. W dwudniowych zawodach wzięło udział ponad 160 zawodników i zawodniczek, a zmagania toczyły się aż w dziesięciu kategoriach.

30-31.10 - Ostatnia kolejka rundy jesiennej Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej. W I lidze z kompletem zwycięstw prowadzi Elbud, który o trzy punkty wyprzedza Ełkę Team. W II Lidze lideruje Bau-Mat Poręba, a dwa punkty mniej mają pszczyński Termex i Stado Goczałkowice-Zdrój.

LISTOPAD
4.11 - W hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się VI Mistrzostwa Wojewódzkich Sztabów Wojskowych w Badmintonie. W zawodach wzięli udział przedstawiciele Sztabu Wojskowego z Katowic oraz Wojskowych Komend Uzupełnień z terenu województwa śląskiego.

11.11 - Drugi Turniej Grand Prix Ziemi Pszczyńskiej w Badmintonie, rozegrany z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wzięło w nim udział ponad dziewięćdziesiąt zawodników i zawodniczek, a rywalizacja toczyła się w dziesięciu kategoriach.

14.11 - Zainaugurowana została 14.edycja Młodzieżowej Ligi Futsalu, której organizatorem od początku jest Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie, a partnerami sportowymi rozgrywek są BTS Rekord Bielsko-Biała i Śląski Związek Piłki Nożnej. Do rozgrywek zgłosiło się 10 drużyn.

21.11 - W hali POSiR odbył się turniej finałowy Grand Ziemi Pszczyńskiej w Futsalu. Zwyciężył NEXX Goczałkowice, który wygrał także klasyfikację generalną. Wcześniejsze turnieje rozegrano w Goczałkowicach-Zdroju i w Suszcu.

28.11 - W niedzielę UKS Plesbad Pszczyna walczył o kolejne punkty w ramach II rundy Lotto Ekstraligi Badmintona. W naszej hali pszczynianie rozegrali trzy mecze, przegrywając z UKS Unia Bieruń 0-7 i dwukrotnie wygrywając: z AZS AGH Kraków 4-3 i Sportową Politechniką Gdańsk także 4-3.

28.11 - Po prawie dwuletniej przerwie wróciły rozgrywki Ligi Futsalu Pszczyna Suszec Goczałkowice. W pierwszej i drugiej lidze występuje po 9 drużyn, które w pierwszej rundzie grają każdy z każdym, a później utworzą grupy mistrzowską i spadkową.

GRUDZIEŃ
5.12 - Ponad 80 osób, mniejszych i większych, starszych i młodszych, zawodników i całkowitych amatorów wzięło udział w 12. Rodzinnym Mikołajkowym Turnieju Badmintona.

29.12 - W 6.kolejce Młodzieżowej Ligi Futsalu szóste zwycięstwo odnieśli Siewcy Popłochu VIII i są pierwszą drużyną, która zapewniła sobie awans do grupy mistrzowskiej.
Powrót do listy artykułów.
Grafika przedstawia herb powiatu pszczyńskiego