Podsumowanie roku siatkarek UKS Centrum2022-01-12, 09:33

Dolacz do nas

fot. POSiR

To był dobry rok dla siatkarskiego UKS Centrum przy POSiR Pszczyna. Oprócz czwartego miejsca seniorek w rozgrywkach I Ligi Śląskiej, klub doczekał się reprezentantki Polski. Nasze dziewczyny bardzo dobre wyniki osiągnęły też w siatkówce plażowej. Ale po kolei...

SENIORKI
Pierwszy zespół UKS Centrum przy POSiR Pszczyna, który występuje w I Lidze Śląskiej Kobiet, rundę zasadniczą sezonu 2020/21 zakończył na 4.miejscu i dzięki temu awansował do turnieju finałowego o Mistrzostwo Śląska Kobiet, który w dniach 26-28 marca odbywał się w Pankach. Podopieczne trenera Jarosława Płachno również w nim zajęły czwarte miejsce, ustępując ekipom UKS SPS Panki, Polonii Łaziska Górne i MUKS Sari Żory. Jest to najlepszy wynik seniorskiej drużyny UKS Centrum w historii klubu. Ostatecznie drużyny z Panek i Żor po turniejach barażowych awansowały do II ligi ogólnopolskiej.

Seniorki

Przed nowym sezonem w zespole doszło do prawdziwej kadrowej rewolucji. Z drużyną pożegnało się aż 10 zawodniczek (Paulina Zawada wróciła do gry pod koniec pierwszej rundy). Ich miejsce zajęły głownie młode wychowanki UKS Centrum przy POSiR, które w poprzednim sezonie występowały w kategorii kadetek, a w tym łączą grę w zespole juniorskim i pierwszej drużynie. Są to: środkowa Natalia Szmukier, przyjmujące Maria Buras i Miłochna Latko, rozgrywająca Karolina Pluta, atakująca Natalia Kwaśny, środkowa Martyna Witoszek i libero Justyna Parko. Oprócz nich, po trzech latach nauki i gry w MKS Dąbrowa Górnicza wróciła libero Zuzanna Jacek. Z MOSM Tychy przyszła środkowa Weronika Poks, a z MKS Dąbrowa Górnicza przyjmująca Justyna Hanusik (także wychowanka tyskiego MOSM-u), a z Jedynki Siewierz dołączyła rozgrywająca Katarzyna Boroń. Oprócz klubowej młodzieży, z zeszłorocznej kadry pozostała tylko przyjmująca Julia Radoń i wspomniana wyżej Zawada, oraz Daria Pala, która jednak wciąż leczy kontuzję.
Po 13 kolejkach drużyna zajmowała 7.miejce w 12-zespołowej lidze z dorobkiem 19 punktów.

Seniorki

JUNIORKI/KADETKI
Podopieczne trenerki Agnieszki Szczypki końcem stycznia 2021 wygrały turniej 1/8 Finału Mistrzostw Śląska Kadetek, który rozgrywany był w hali POSiR i awansowały do turnieju ćwierćfinałowego. W Bielsku-Białej dziewczyny zajęły trzecie miejsce, przegrywając w meczu decydującym o drugim miejscu i awansie do półfinału z tamtejszym BKS Stal 2-3. Później zagrały w grupie o miejsca 9-12, którą wygrały i w ostatecznym rozrachunku zajęły dziewiąte miejsce na Śląsku.

Kadetki

Od sezonu 2021/2022 zespół występuje już wśród juniorek i po pierwszej części sezonu notuje bardzo dobre wyniki. Po wygraniu swojej grupy II ligi awansował do ćwierćfinałów Mistrzostw Śląska, które odbędą się w styczniu.

MŁODZICZKI
W sezonie 2020/2021 drużynie trenowanej przez Agnieszkę Szczypkę bardzo niewiele zabrakło, by awansować do czwórki najlepszych drużyn na Śląsku. Ostatecznie po porażce w tie breaku z MKS Dąbrowa Górnicza dziewczyny zajęły piąte miejsce w województwie.

Młodziczki

W nowych rozgrywkach zespół przejął trener Jarosław Płachno i przed ostatnim, decydującym turniejem zajmował pierwsze miejsce w III lidze, praktycznie zapewniając sobie awans do II ligi.

MINISIATKÓWKA
CZWÓRKI - (trener Jarosław Płachno) - awans do półfinału Mistrzostw Śląska w Minisiatkówce "czwórek" Kinder+Sport (najlepsza "16" na Śląsku).

Czwórki

Od nowego sezonu trenerką tej grupy jest Renata Bekier, a dziewczyny są po pierwszym turnieju Mistrzostw Śląska w Minisiatkówce Kinder+Sport.

TRÓJKI - (trener Daria Pala) - awans do półfinału Mistrzostw Śląska w Minisiatkówce "trójek" Kinder+Sport (najlepsza "16" na Śląsku).
Od nowego sezonu trenerką jest Joanna Pyrek, podobnie jak "czwórki" rozegrały pierwszy turniej Mistrzostw Śląska w Minisiatkówce Kinder+Sport.

Trójki

DWÓJKI - podopieczne trenerki Joanny Pyrek z rocznika 2010 osiągnęły znakomity sukces. Jeden skład awansował do finału wojewódzkiego, drugi odpadł w półfinale, trzeci i czwarty zakończył rywalizację na czwartym etapie. Żeby awansować do finału wojewódzkiego trzeba było przejść przez 6-etapowe rozgrywki eliminacyjne. Spośród 118 zespołów, które rozpoczynały rywalizację w pierwszym etapie, w finale zagrało osiem najlepszych drużyn.

Dwójki

SIATKÓWKA PLAŻOWA
Największe sukcesy odniosła para Nadia Książkiewicz/Justyna Parko, która w rozgrywanych w Warszawie finałach Mistrzostw Polski Młodziczek w Siatkówce Plażowej zajęła siódme miejsce. Wcześniej pszczynianki zdobyły wicemistrzostwo Śląska i zajęły trzecie miejsce w prestiżowym Młodzieżowym Pucharze Bałtyku. Przebywały też na obozach Kadry Śląska w swojej kategorii wiekowej.

Książkiewicz/Parko

W finałach Mistrzostw Śląska w Siatkówce Plażowej kadetek w Skoczowie Nadia Książkiewicz i Natalia Szmukier zajęły siódme miejsce, a Karolina Pluta i Maria Buras - dziewiąte. Ponadto para Pluta/Buras zajęła 2.miejsce w turnieju siatkówki plażowej Młoda Plaża Open, rozgrywanym w Cieszynie.

Pluta/Buras

Natomiast w finałach Mistrzostw Śląska Młodziczek, w których tytuł wicemistrzowski wywalczyła para Książkiewicz/Pluta, na 7.pozycji uplasowały się Martyna Rajca i Marta Staszewska, a na 19.miejsce zajęły Emma Kacewicz i Emilia Binda.

Plaża młodziczki

Trenerką wszystkich naszych zawodniczek w siatkówce plażowej jest Agnieszka Szczypka.

Wychowanki na wypożyczeniach w klubach, gdzie łączą grę w siatkówkę z nauką w szkołach średnich:
Karolina Szyszka - MKS Dąbrowa Górnicza
Paulina Duda - TS Stal/Śrubiarnia SMS Żywiec
Nadia Książkiewicz - SMS XXI LOS Jedynka Tarnów
Daria Dopieralska - TS Stal/Śrubiarnia SMS Żywiec
Emma Kacewicz - BKS Stal Bielsko-Biała

Martyna Witczak - wychowanka UKS Centrum przy POSiR Pszczyna, która na zasadzie transferu definitywnego trafiła do MKS Kalisz, z reprezentacją Polski U-16 zajęła szóste miejsce w Mistrzostwach Europy, rozgrywanych na Węgrzech i Słowacji. Z kolei w rozgrywkach klubowych, z kadetkami MKS Kalisz zdobyła Mistrzostwo Polski, a z młodziczkami brązowy medal.

Martyna Witczak

W sierpniu 43 zawodniczki wzięły udział w obozie siatkarskim, który odbył się w miejscowości Rytro w Beskidzie Sądeckim. Obóz trwał 10 dni. Głównym tematem obozu była siatkówka, dziewczyny pod okiem trzech trenerów odbyły ponad 35 godzin zajęć treningowych w hali sportowej. Oprócz tego uczestniczki obozu miały zorganizowane zajęcia rekreacyjne na kąpielisku, odbyły pieszą wycieczkę terenową, a także spływ pontonowy po rzece Poprad.

Obóz Rytro
Powrót do listy artykułów.
Grafika przedstawia herb powiatu pszczyńskiego