MLF: Leszczyki w podwójnej koronie

MLF22/23 - baner informacyjny

Jubileuszowy, 15. sezon Młodzieżowej Ligi Futsalu za nami. W ostatni piątek stycznia w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie odbył się turniej o Puchar Ligi MLF, w którym podobnie jak w rozgrywkach ligowych triumfowały Leszczyki. Po nim wręczone zostały puchary i nagrody dla najlepszych. W turnieju o Puchar Ligi wystartowało 11 z 12 drużyn grających w sezonie 2022/2023. W sumie podczas ponad pięciogodzinnej rywalizacji rozegrano 10 meczów (grano 2×12 minut), a w finale spotkały się dwa najlepsze ligowe zespoły – Leszczyki i Siewcy Popłochu IX. Mistrzowie potwierdzili swój prymat, wygrywając 3-2.

W meczach eliminacyjnych o awans do ćwierćfinałów doszło do dwóch niespodzianek, bo drugoligowcy wygrywali z pierwszoligowcami: Mali Giganci pokonali AC Pajace 2-1, a FC Po Nalewce zwyciężyło Pewniaczków 5-3. W trzecim spotkaniu Wysoko Na Wadze „planowo” wygrał z FC Ambulans Łąka 7-3. W ćwierćfinałach rozstawione były trzy najlepsze drużyny minionego sezonu – Leszczyki, Siewcy Popłochu IX i MK Wola. Pierwsze dwie poradziły sobie bez problemów z przeciwnikami, natomiast w meczu wolan z Wysoko Na Wadze do przerwy pachniało niespodzianką, bo mistrzowie II Ligi do przerwy prowadzili 1-0 po golu Mateusza Kotasa. W drugiej połowie liczniejsi kadrowo zawodnicy MK zagrali już na swoim poziomie i ostatecznie wygrali 3-1. W czwartej parze Cudowne dzieci Pszczyńskiej Piłki grały z Albatrosem Studzienice i w regulaminowym czasie był remis 2-2, a rzuty karne skuteczniej wykonywali studzieniczanie, zwyciężając 2-1.
Świetne widowisko w pierwszym półfinale stworzyli Siewcy Popłochu IX i MK Wola. Po trafieniu Jakuba Kempnego w 6.minucie wynik 1-0 dla MK utrzymywał się do 19.minuty, kiedy wyrównał Dominik Grzegorzek, a chwilę później drugiego gola dla drużyny z Warszowic strzałem z powietrza zdobył Sebastian Maruszczak. W 21.minucie wolanie strzelili 2 bramki – najpierw Nikodem Tomala skutecznie dobił strzał Maksymiliana Rozmusa z przedłużonego karnego, a chwilę później na 3-2 trafił Kempny. Potem MK nie wykorzystało dwóch przedłużonych karnych, a sekundy przed końcem uczynił to Przemysław Chrostowski i po 24 minutach było 3-3. Kolejny raz o awansie decydować musiały więc rzuty karne, których bohaterem był bramkarz Siewców Marcin Grzegorzek, broniący uderzenia Rozmusa i Tomali. A że Chrostowski i D. Grzegorzek strzelali pewnie, Siewcy wygrali 2-0 i awansowali do finału.
W drugim półfinale z początku pachniało sensacją, bo po 6 minutach drugoligowy Albatros Studzienice po trzech golach Franciszka Janosza prowadził z mistrzowskimi Leszczykami 3-0! Jednak potem koncertowo zagrał tercet panów „Z”: Zakrzewski – Zieliński – Zientek. Jeszcze przed przerwą doprowadzili do remisu, a w drugiej odsłonie zaaplikowali rywalom kolejne trzy bramki i ostatecznie wygrali 6-3. Cztery gole w tym meczu zdobył król strzelców MLF Patryk Zakrzewski.
Finał rozpoczął się doskonale dla Leszczyków, bo już w 22.sekundzie premierowego gola zdobył Zakrzewski. Siewcy dążyli do wyrównania, co udało się w 8.minucie, kiedy do siatki trafił Chrostowski. Potem kilka dobrych interwencji zanotowali obaj bramkarze – Krystian Żur i M. Grzegorzek, ale Zientek i Zieliński sprawili, że w 20.minucie było 3-1. Jeszcze Chrostowski zdołał strzelić kontaktową bramkę, lecz to Leszczyki mogły podwyższyć prowadzenie. W ostatniej minucie dwóch doskonałych okazji nie wykorzystał jednak Zieliński – najpierw jego uderzenie z przedłużonego karnego obronił M. Grzegorzek, a trzy sekundy przed końcem zmierzającą do bramki piłkę zdołał wybić jeden z obrońców. Ostatecznie Leszczykom udał się rewanż za jedyną porażkę w sezonie i wygrali 3-2, do tytułu mistrzowskiego dokładając Puchar Ligi. Komplet wyników Pucharu Ligi znajdziecie w menu bocznym MLF, w zakładce „Puchar Ligi MLF”.

Zdobywca Pucharu Ligi MLF: Leszczyki
Najlepszy zawodnik Pucharu Ligi: Kacper Zientek (Leszczyki)

Po ostatnim gwizdku finałowego spotkania przyszedł czas na oficjalne zakończenie Młodzieżowej Ligi Futsalu. Nagrody dla najlepszych drużyn i zawodników wręczyli: w imieniu partnera MLF – BTS Rekord Bielsko Biała kapitan drużyny i reprezentacji Polski Michał Kubik oraz menedżer klubu Marek Homa, a także wicestarosta Powiatu Pszczyńskiego – Damian Cieszewski i dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Maciej Stieber.

Młodzieżowa Liga Futsalu – I Liga – sezon 2022/2023
Klasyfikacja końcowa: 1. Leszczyki, 2. Siewcy Popłochu IX, 3. MK Wola, 4. Cudowne Dzieci Pszczyńskiej Piłki, 5. Pewniaczki, 6. AC Pajace.
Najlepszy strzelec: Patryk Zakrzewski (Leszczyki) – 9 goli
Najlepszy asystent: Adam Góralczyk (Leszczyki)
Najlepszy bramkarz: Marcin Grzegorzek (Siewcy Popłochu IX)
Najlepszy zawodnik: Miłosz Janosz MK Wola)
TOP 5 I Ligi: Michał Śnieg (Cudowne Dzieci Pszczyńskiej Piłki) – Jakub Kempny (MK Wola), Patryk Zakrzewski (Leszczyki), Dawid Gizler (Siewcy Popłochu IX), Adrian Ryguła (Pewniaczki)
Puchar Fair-Play: Pewniaczki

Młodzieżowa Liga Futsalu – II Liga – sezon 2022/2023
Klasyfikacja końcowa: 1. Wysoko Na Wadze, 2. 1.FC Albatros Studzienice, 3. JUK Suszec, 4. Mali Giganci Pszczyna, 5. FC Po Nalewce, 6. FC Ambulans Łąka.
Najlepszy strzelec: Eryk Wyleżuch (JUK Suszec) – 11 goli
Najlepszy asystent: Marcel Nycz (FC Po Nalewce)
Najlepszy bramkarz: Jakub Jurczak (1.FC Albatros Studzienice)
Najlepszy zawodnik: Mateusz Golus (Wysoko Na Wadze)
TOP 5 II Ligi: Jakub Jurczak (1.FC Albatros Studzienice) – Błażej Kokot (FC Ambulans Łąka), Eryk Wyleżuch (JUK Suszec), Mateusz Golus (Wysoko Na Wadze), Kamil Zieleźnik (Mali Giganci)
Puchar Fair-Play: Mali Giganci Pszczyna

Nagrody dodatkowe:
Najszybsza bramka: Michał Jasiński (Cudowne Dzieci Pszczyńskiej Piłki) – 3 sekunda meczu
Najmłodszy zawodnik: Kacper Ryguła (FC Po Nalewce) – 12.11.2008
Najstarszy zawodnik: Adam Góralczyk (Leszczyki) – 24.01.2003

Specjalne podziękowania za pomoc i wsparcie w organizacji Młodzieżowej Ligi Futsalu z rąk dyrektora POSiR Macieja Stiebera odebrali: w imieniu Beskidzkiego Towarzystwa Sportowego Rekord Bielsko-Biała Marek Homa, a także sędzia główny MLF Dawid Konieczny oraz Andrzej Puchała, dzięki któremu po każdej kolejce mieliśmy zapewnioną bogatą fotogalerię.
Organizatorem Młodzieżowej Ligi Futsalu jest Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie, a partnerem sportowym rozgrywek jest BTS Rekord Bielsko-Biała.