Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył marsz Nordic Walking wokół Zbiornika Łąckiego, którego 13. edycja odbyła się w sobotę 23 maja. Przy ciepłej, słonecznej pogodzie z kijkami maszerowało prawie 200 osób.
Wśród uczestników w różnym wieku – od tych najmłodszych, z których część pokonała trasę jeszcze w wózkach, do tych nieco starszych, byli również goście z partnerskiego dla Powiatu Pszczyńskiego – Powiatu Anhalt Bitterfeld w Niemczech. Akurat w tym roku obchodzona jest 10. rocznica współpracy pomiędzy powiatami. Nawiązał do tego podczas otwarcia imprezy Starosta Pszczyński Grzegorz Wanot: – Tegoroczny marsz ma szczególny charakter, bo ponad 10-kilometrowa trasa jest symbolicznym nawiązaniem do 10-lecia współpracy.
Oprócz niego w otwarciu uczestniczyli również m.in. Andy Grabner – starosta Powiatu Anhalt-Bitterfeld, Paweł Sadza – przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, Veit Wolpert – przewodniczący Rady Powiatu Anhalt-Bitterfeld, Damian Cieszewski – wicestarosta pszczyński, Grzegorz Nogły – członek Zarządu Powiatu, Marek Dutkowski – skarbnik Powiatu, Maciej Stieber – dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie.
Potem rozgrzewkę przed wyruszeniem w trasę przeprowadziły instruktorki nordic walking Magdalena Kocima i Alicja Chrapkiewicz, które podczas krótkich postojów regeneracyjnych w Porębie i nad Pszczynką w Brzeźcach przekazały uczestnikom sporo ciekawostek dotyczących tej aktywności ruchowej. W prawie 200-osobowej grupie byli m. in. wicestarosta Damian Cieszewski, członek Zarządu Grzegorz Nogły, a także jeden z pomysłodawców marszu – dyrektor SP nr 1 w Pszczynie Witold Wiktorczyk. Sporą, kilkudziesięcioosobową grupę stanowili też uczniowie tej szkoły wraz z nauczycielami, a także seniorzy z Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego.
Po ponad trzech godzinach wszyscy zameldowali się na mecie w Ośrodku Sportów Wodnych w Łące, gdzie z rąk starostów Grzegorza Wanota i Damiana Cieszewskiego oraz dyrektora POSiR-u Macieja Stiebera odebrali pamiątkowe medale. Potem uczestnicy delektowali się zasłużonymi kiełbaskami z grilla, a na koniec wręczone zostały certyfikaty uczestnictwa.
Organizatorami XIII Marszu Nordic Walking wokół Zbiornika Łąckiego byli Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie oraz Koło Turystyczne „Dreptej” przy SP nr 1 w Pszczynie przy współpracy z Powiatem Pszczyńskim. Za pomoc w organizacji imprezy serdecznie dziękujemy policjantom Komendy Powiatowej Policji z Pszczyny, strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszczynie oraz Miejskiemu Ośrodkowi Rekreacji i Sportu w Pszczynie.

