Współzawodnictwo: III LO i PZS 1 rządzą pod koszem

W piątek 24 lutego w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pszczyńskiego Szkół Ponadpodstawowych w Koszykówce. Wśród dziewcząt najlepsze okazały się uczennice III LO, natomiast w kategorii chłopców zwyciężyli reprezentanci PZS nr 1. Był to pierwszy turniej z cyklu współzawodnictwa szkół w naszej hali. Przed nami rywalizacja w siatkówce dziewcząt i chłopców, piłce ręcznej dziewcząt i chłopców (także szkół podstawowych) oraz w futsalu dziewcząt.
Do mistrzostw zgłosiły się trzy drużyny dziewcząt i pięć chłopców, a mecze trwały 2 razy po 8 minut. Dziewczęta zagrały systemem każdy z każdym, a chłopcy zostali podzieleni na dwie grupy. Wśród dziewcząt bezkonkurencyjne było III Liceum Ogólnokształcące z Pszczyny, które w pierwszym meczu pokonało LO im. Bolesława Chrobrego 10-3, a w drugim wygrało z Powiatowym Zespołem Szkół nr 2 z Pszczyny 10-7. W międzyczasie PZS 2 zwyciężył z LO Chrobry 12-2, i ostatnie spotkanie decydowało o tym, kto zajmie pierwsze miejsce. Podopieczne Gabrieli Czerwińskiej z PZS 2 prowadziły już 7-2, ale lepiej trudy meczu wytrzymały zawodniczki Bożeny Chrzanowskiej z III LO. Jeszcze do przerwy zbliżyły się do przeciwniczek na 1 punkt, by ostatecznie wygrać trzema.

Chłopcy podzieleni zostali na dwie grupy. W pierwszej znalazły się Powiatowy Zespół Szkół nr 1, III Liceum Ogólnokształcące i Powiatowy Zespół Szkół nr 2 i zagrały każdy z każdym, a w drugiej LO im. Bolesława Chrobrego w jednym meczu zmierzyło się z Liceum Ogólnokształcącym z Gilowic. Tutaj rozstrzygnięcie zapadło szybko, bo pszczynianie bez problemów zwyciężyli przeciwników z gminy Miedźna 26-8. Natomiast dużo bardziej zacięta walka była w grupie pierwszej. Na początek PZS 1 pokonał PZS 2 19-9, a w drugim meczu popularna „Samochodówka” wygrała z III LO 20-15 i zapewniła sobie awans z pierwszego miejsca. O drugim decydowało starcie  PZS 2 z III LO. Po stojącym na niezłym poziomie meczu „Rolniczok” zwyciężył drużynę prowadzoną przez Marcina Wyrobka 29-23.
W pierwszym półfinale PZS 1 wygrał z LO Gilowice 25-15, oszczędzając już siły na finał. W drugim do rozstrzygnięcia były potrzebne aż dwie trzyminutowe dogrywki. PZS 2 (opiekun Magdalena Kocima) prowadził z LO im. Chrobrego (opiekun Janusz Mirek) już 16-9, lecz w podstawowym czasie skończyło się remisem 16-16. W pierwszej dogrywce po dwóch rzutach osobistych Filipa Zachurzoka „Rolbuda” znów prowadziła dwoma punktami, ale Chrobry doprowadził do remisu 19-19. W drugiej części dogrywki PZS 2 zdobył tylko 1 punkt, a Michał Patyk i spółka byli skuteczniejsi i wygrali 23-20.
Finał lepiej zaczęło LO im. Chrobrego, które objęło prowadzenie po rzutach osobistych Aleksandra Daleckiego. Potem „Samochodówka”, której motorem napędowym i najlepszym zawodnikiem był Patryk Łakota, wyszła na prowadzenie i stale je powiększała. W pewnym momencie podopieczni Szymona Stawowego prowadzili już 19-8, a ostatecznie zwyciężyli 22-17 i wspólnie z koleżankami z III LO reprezentować będą powiat pszczyński w zawodach rejonowych.
III LO Pszczyna (dziewczyny): Zofia Kuboszek, Laura Zomerlik, Miłochna Latko, Laura Bury, Maja Pojda, Karolina Pluta, Aleksandra Bienioszek, Zofia Drzyzga, Martyna Gaj, Julia Czerwińska, Hanna Psik, Emilia Rejdych, Katarzyna Pieczka, Patrycja Żmij. Opiekun: Bożena Chrzanowska.
PZS 1 Pszczyna (chłopcy): Patryk Łakota, Kacper Kos, Jakub Warzecha, Witold Ćmok, Jakub Kokot, Gracjan Borowski, Stanisław Skowroński, Jakub Nikiel, Mateusz Folek, Kacper Rojkowski, Maksymilian Biela. Opiekun: Szymon Stawowy.