Współzawodnictwo: podwójny triumf Pawłowic

W dniach 23 i 24 marca w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pszczyńskiego w Siatkówce i Piłce Ręcznej chłopców ramach współzawodnictwa szkół ponadpodstawowych. W środę rywalizowali siatkarze, a w czwartek piłkarze ręczni. Mistrzostwa zakończyły się podwójnym triumfem ZSO Pawłowice. Drużyna prowadzona przez Jarosława Kaźmierczaka okazała się lepsza od pszczyńskich szkół: siatkarze wygrali z PZS 1 2-1, a piłkarze ręczni pokonali I LO im. Bolesława Chrobrego 7-4.

W turnieju siatkówki zagrało 6 zespołów: w grupie I na boisku A rywalizowały PZS 2 Pszczyna, LO Gilowice i LO Chrobry, a na boisku B PZS1 Pszczyna, III LO Pszczyna i ZSO Pawłowice. Do dalszych gier z kompletem zwycięstw awansowały PZS 2 i ZSO Pawłowice, a z drugich miejsc – LO Chrobry i PZS 1. W półfinałach PZS 1 pokonał PZS 2 2-0, a ZSO Pawłowice także 2-0 wygrał z LO Chrobry.

Zdjęcie z meczu siatkówki

Na najniższym stopniu podium stanęli siatkarze z LO Chrobry, którzy zwyciężyli w meczu o 3.miejsce z PZS 2 2-0. Finał był bardziej zacięty. Pierwszego seta pawłowiczanie wygrali co prawda z PZS1 25-15, ale zawodnicy z popularnej „Samochodówki” nie zamierzali się poddawać i zwyciężając w drugiej partii 25-19 doprowadzili do tie breaku. Ten był jednak popisem ZSO Pawłowice, który zaczął od szybkiego prowadzenia 5-0. Opiekun PZS 1 Wojciech Magulski już wtedy wykorzystał obie przerwy, a przy zmianie stron na tablicy widniał wynik 8-1 dla Pawłowic. Druga część tie breaku była bardziej wyrównana, jednak pawłowiczanie kontrolowali przebieg gry i wygrali 15-10, a w meczu 2-1.
Skład ZSO Pawłowice: Michał Paszkowski, Szymon Topolewski, Błażej Krosny, Mateusz Rutka, Szymon Staroń, Robert Kamiński, Kacper Pawlas, Hubert Paździor, Jonatan Rek, Maksymilian Tyrna, Dawid Gizler, Jakub Bierski, Szymon Skaźnik. Opiekun: Jarosław Kaźmierczak.

W czwartkowym turnieju piłki ręcznej uczestniczyło 5 drużyn, również podzielonych na 2 grupy. Mecze trwały 15 minut bez zmian stron. W grupie A (3 drużyny) dwa zwycięstwa odniósł PZS 1, jedno III LO, a bez punktu skończył eliminacje PZS 2. W grupie B w jedynym meczu LO Chrobry zremisował z ZSO Pawłowice 4-4, a o kolejności zadecydowały rzuty karne, które lepiej wykonywali zawodnicy z Pawłowic (3-1).
W pierwszym półfinale Pawłowice pokonały III LO 5-3, a w drugim LO Chrobry nie dał szans „Samochodówce”, pewnie wygrywając 7-0, w czym duża zasługa golkipera „Chrobrego” Maksa Wróbla, który kilkukrotnie bronił w nieprawdopodobnych okolicznościach.
Mecz o trzecie miejsce miał bardzo wyrównany przebieg, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Ostatecznie III LO pokonało PZS 1 5-4 dzięki trafieniu Piotra Kubicy kilka sekund przed końcową syreną.
W finale ZSO Pawłowice od początku narzucił swój styl zawodnikom LO Chrobry i już po 3 minutach prowadził 3-0 po dwóch golach Jakuba Kasperowicza i jednym Wiktora Zacierki. Wówczas czas wziął opiekun pszczynian Janusz Mirek, lecz efektem było tylko trafienie Jakuba Szklannego z rzutu karnego. Do stanu 5-3 gra toczyła się „bramka za bramkę”, potem dwa celne rzuty oddał Piotr Niemiec i zespół Jarosława Kaźmierczaka „odskoczył” na 7-3. W ostatniej minucie dla „Chrobrego” rzucił jeszcze Wiktor Piłot, ale ZSO Pawłowice ostatecznie wygrało 7-4.
Jako ciekawostkę dodajmy, że najlepszymi snajperami obu finalistów byli piłkarze… nożni. Jakub Kasperowicz (ZSO Pawłowice, piłkarz Pniówka) i Michał Klim (LO Chrobry, piłkarz Iskry) rzucili dla swoich drużyn po 4 bramki.
Skład ZSO Pawłowice: Dawid Gizler – Mateusz Mańka, Piotr Niemiec, Błażej Krosny, Mateusz Rutka, Jakub Bierski, Szymon Skaźnik, Jakub Kasperowicz, Sebastian Staroń, Dominik Szmidt, Wiktor Zacierka, Piotr Zbyl. Opiekun: Jarosław Kaźmierczak.
W przyszłym tygodniu do rywalizacji przystąpią dziewczyny. We wtorek 29 marca zagrają piłkarki ręczne, a dzień później siatkarki. Początek gier w hali POSiR o 9:00.