NEXX z Pucharem Polski na szczeblu Śląskiego ZPN

Piłka do futsalu, zawodnicy na hali grają w piłkę

NEXX Goczałkowice-Zdrój wywalczył Puchar Polski w Futsalu na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej. W Święto Niepodległości nasz zespół nie miał sobie równych, wygrywając wszystkie mecze turnieju finałowego, rozgrywanego w hali „Goczuś” w Goczałkowicach-Zdroju. Dzięki temu awansował na szczebel ogólnopolski.

Drużyna oparta na zawodnikach dwóch najlepszych ekip Ligi Futsalu Pszczyna-Suszec-Goczałkowice: Gaz Robi Gaz Pszczyna i Stada Goczałkowice-Zdrój, po puchar sięgnęła po raz drugi w historii. Poprzednio, po triumfie na szczeblu wojewódzkim w sezonie 2019/2020, zapisała piękną kartę na arenie ogólnopolskiej. Wówczas NEXX dotarł aż do ćwierćfinału, w którym przegrał w pszczyńskiej hali POSiR z późniejszym zdobywcą Pucharu Polski – ekstraklasowym Constractem Lubawa.
W tegorocznym turnieju finałowym, który odbywał się 11 listopada, zagrało 5 zespołów: oprócz NEXX był to GSM Nasz Dom Ruda Śląska (obrońca trofeum), Davis Fabrics Bielsko-Biała, OWB Ekspert Katowice i TSMT Rybnik Futsal Klub. NEXX rozpoczął rywalizację od zwycięstwa z Davis Fabrics 7-2 (trzy gole zdobył Adam Grygier, dwa Wojciech Dragon, po jednym Marek Skipioł i Błażej Grygier). Natomiast wygrana w drugim meczu z OWB Ekspert Katowice jak się później okazało, była kluczowa do ostatecznego triumfu. A nie przyszła ona łatwo, bo po bezbramkowej pierwszej połowie (grano 2×10 minut efektywnego czasu), w 12.minucie bramkę dla katowiczan zdobył Sławomir Pękala. Kilkadziesiąt sekund później wyrównał Mateusz Pławecki, a w 14.minucie Aleksander Waszka obronił przedłużony rzut karny, wykonywany przez Adama Grygiera. Jednak półtora minuty przed końcem na świetnie usposobionego golkipera katowiczan znalazł sposób Marek Skipioł i NEXX zwyciężył 2-1.

W swoim trzecim występie NEXX rozbił TSMT Rybnik 8-0 (trzy bramki strzelił Wojciech Dragon, po jednej Marek Skipioł, Michał Grajcarek, Jakub Benek, Radosław Rakowski i debiutujący w zespole, 15-letni Oskar Benek). W międzyczasie punkty stracił Nasz Dom (remis 4-4 z Davis Fabrics), i ostatni mecz goczałkowiczan z rudzianami dla tych drugich był bojem o wszystko (NEXX w przypadku remisu był pewny pierwszego miejsca). Nasz Dom postawił więc wszystko na jedną kartę, i rozpoczął spotkanie z lotnym bramkarzem Mirosławem Miozgą.
Po siedmiu minutach gospodarze prowadzili 4-0 po trafieniach Błażeja Grygiera z bliska, Mateusza Pławeckiego ze swojej połowy do pustej bramki i dwóch strzałach Radosława Rakowskiego (głową z bliska i płaskim strzałem ze swojej połowy) i wydawało się, że triumf mają „w kieszeni”. Nic bardziej mylnego. Szybko popełnili 4 przewinienia, a dwa przedłużone karne pewnie wykorzystał Mirosław Miozga, tuż przed przerwą kontaktowego gola dołożył jeszcze Mateusz Mzyk. Po zmianie stron na 5-3 trafił Jakub Benek, ale rudzianie po uderzeniach Sebastiana Opeldusa i Tomasza Kasprzyka w 18.minucie doprowadzili do remisu 5-5. Potem znowu dwa szybkie gole Radosława Rakowskiego i Jakuba Benka, i mieliśmy 7-5. Nasz Dom jeszcze na minutę i 10 sekund przed końcem za sprawą Piotra Lokwenca doprowadził do kontaktu, ale potem NEXX mądrze się bronił, a na sekundę przed końcową syreną Radosław Rakowski strzałem do pustej bramki ustalił wynik na 8-6.
NEXX Goczałkowice-Zdrój po raz drugi wywalczył więc Puchar Polski w Futsalu na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Po zakończonym turnieju z rąk Grzegorza Morkisa – Przewodniczącego Komisji Futsalu i Piłki Plażowej Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Arkadiusza Grzywaczewskiego –  Przewodniczącego Komisji Futsalu i Piłki Plażowej Śląskiego Związku Piłki Nożnej, gospodarze odebrali trofeum i czek o wartości 1500 złotych. Ale co najważniejsze, znów otrzymali możliwość gry na szczeblu ogólnopolskim. W pierwszej rundzie, która zostanie rozegrana 10-11 grudnia, potencjalnymi przeciwnikami naszego zespołu będą drugoligowcy (FC Luxbor Pyskowice, Futsal Team Brzeg, Śląsk Wrocław, Bongo Futsal Niemodlin, MTS Knurów, AZS AWF Profi Sport Wrocław lub Młodość Rudno). NEXX będzie gospodarzem tego spotkania, a zwycięzca awansuje do 1/32 finału Pucharu Polski.

Końcowa kolejność: 1. NEXX Goczałkowice-Zdrój 12 pkt, 2. OWB Expert Katowice 7 pkt, 3. Davis Fabrics Bielsko-Biała 5 pkt, 4. GSM Nasz Dom Ruda Śląska 4 pkt, 5. TSMT Rybnik 0 pkt.
Najlepszy zawodnik: Wojciech Dragon (NEXX Goczałkowice-Zdrój)
Najlepszy bramkarz: Aleksander Waszka (OWB Expert Katowice)
Najlepszy strzelec: Dariusz Sierota (Davis Fabrics Bielsko-Biała)
NEXX Goczałkowice-Zdrój grał w składzie: Łukasz Mrzyk –  Jakub Benek, Marek Skipioł, Adam Grygier, Wojciech Dragon; Mateusz Pławecki, Błażej Grygier, Radosław Rakowski, Michał Grajcarek, Aleksander Skipioł, Oskar Benek. Kierownik drużyny: Wojciech Studzieński

NEXX Goczałkowice - zdobywca Pucharu Polski na szczeblu Śląskiego ZPN - fot. GOSiR Goczałkowice