PALP: sezon zakończony, nagrody rozdane

W środowy wieczór 15 czerwca w Ośrodku nad Dokawą uroczyście zakończyliśmy i podsumowaliśmy rozgrywki XIX sezonu Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej.

Po dwóch sezonach przerywanych przez pandemiczne obostrzenia, edycja 2021/2022 w końcu przebiegła bez zakłóceń. Wszystkie mecze rozgrywane były na boisku „Orlik” przy Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie.

Podobnie jak rok wcześniej, w rozgrywkach wystartowały 22 drużyny – po 11 w pierwszej i drugiej lidze. Niestety, po rundzie jesiennej z powodu braków kadrowych z pierwszej ligi zmuszone były się wycofać Szybkie Banany. Ostatecznie wiosną pierwszoligowcy rywalizowali w składzie 10-zespołowym.

Czwarty raz z rzędu tytuł mistrzowski wywalczył pszczyński Elbud, z przewagą aż 12 punktów nad drugą w tabeli Ełką Team. Ekipa Jacka Kotajnego przegrała tylko raz w sezonie – w 18.kolejce z Ośrodkiem nad Dokawą. Wtedy jednak losy tytułu mistrzowskiego były już przesądzone. Trzecie miejsce zajął tyski ConstructoR. Po trzyletniej hegemonii strzeleckiej Andrzeja Żupy tym razem tytuł króla strzelców przypadł jego koledze klubowemu z Elbudu – Dominikowi Pławeckiemu. Grono pierwszoligowców po rocznym pobycie z kolei opuszcza beniaminek – PNP Czechowice-Dziedzice.

W drugiej lidze najlepszymi drużynami okazały się Stado Goczałkowice-Zdrój i BKR Team Pszczyna, i oba zespoły zapewniły sobie awans. Nie przyszło im to wcale łatwo, bo do końca po piętach deptał im pszczyński Termex. Po rundzie jesiennej wydawało się, że liczyć będzie się też Bau-Mat Poręba, ale pozbawiony wiosną swojego najlepszego zawodnika Rafała Czerneckiego (zagrał tylko dwa mecze w maju) zespół wiele stracił na wartości. O tytule mistrzowskim zadecydował mecz 21.kolejki, w którym Stado pokonało BKR Team 5-2. Jedyny nowicjusz w drugoligowej stawce – FC Staude ze Studzionki (wrócili po kilku latach) zajął 9.miejsce.

Puchar Ligi PALP również po raz czwarty z rzędu wywalczył Elbud. W rozegranym 7 czerwca finale pokonał wicemistrza, zespół Ełka Team 6-1, a klasą dla siebie był występ Andrzeja Żupy, który aż 5 razy wpisał się na listę strzelców.

Uroczystego wręczenia nagród – pucharów dla najlepszych drużyn, statuetek dla najlepszych zawodników, a także piłek i voucherów na zakup sprzętu sportowego – dokonali wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Maciej Stieber, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie Sławomir Kowalski. Ponadto nagrody Fair Play wręczyli przedstawiciele sędziów – Mateusz Dragon i Przemysław Cygan.

I Liga – Pszczyńska Amatorska Liga Piłkarska sezon 2021/22
Klasyfikacja: 1. Elbud Pszczyna, 2. Ełka Team Pszczyna, 3. ConstructoR Tychy, 4. Fundacja Niemożliwe Możliwym Piasek, 5. Enigma Northtec Czechowice, 6. ATS Jakub Pszczyna, 7. Ośrodek Nad Dokawą, 8. Alma Miedźna, 9. OKS Pan Dietetyk Pszczyna, 10. PNP Czechowice-Dziedzice (beniaminek). Po rundzie jesiennej wycofał się drugi beniaminek – Szybkie Banany Pszczyna.
Nagrody indywidualne:
Najlepszy asystent – Andrzej Żupa (Elbud Pszczyna) – 23 asysty
Król strzelców – Dominik Pławecki (Elbud Pszczyna) – 44 gole
Najlepszy bramkarz – Piotr Kościelny (Ełka Team Pszczyna)
Najlepszy zawodnik – Dominik Pławecki (Elbud Pszczyna)
Nagroda Fair Play – Elbud Pszczyna (3 punkty ujemne)

II Liga – Pszczyńska Amatorska Liga Piłkarska sezon 2021/22
Klasyfikacja: 1. Stado Goczałkowice-Zdrój (awans do I Ligi), 2. BKR Team Pszczyna (awans do I Ligi), 3. Termex Pszczyna, 4. Profi M-Tec Pszczyna, 5. Bau-Mat Poręba, 6. RB Acapulco Czechowice-Dziedzice, 7. Vein Jankowice, 8. Japi-Bud Piasek, 9. FC Staude Studzionka, 10. Undery Pszczyna, 11. Relaks Pszczyna.

Nagrody indywidualne:
Najlepszy asystent – Łukasz Kapusta (Bau-Mat Poręba) – 22 asysty
Król strzelców – Mateusz Mika (BKR Team Pszczyna) – 31 goli
Najlepszy bramkarz – Mateusz Małek (Stado Goczałkowice-Zdrój)
Najlepszy zawodnik – Dawid Wilgos (Stado Goczałkowice-Zdrój)
Nagroda Fair Play – Relaks Pszczyna (3 punkty ujemne)

Zwycięzca Pucharu Ligi – Elbud Pszczyna
Najstarszy zawodnik Ligi PALP – Adrian Kędzior (Relaks Pszczyna)

Organizatorem Pszczyńskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej jest Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie.

 

piłka na boisku