UKS: siatkarki z POSiR-u najlepsze w Niemczech

Trening Siatkówki Dziewcząt - baner informacyjny; image: freepik.com

Siatkarki UKS Centrum przy POSiR Pszczyna wzięły udział w turnieju siatkówki 24. Bitterfelder-Wolfen Jugendpokal. Zawody zostały rozgrywane w niemieckim mieście Bitterfeld-Wolfen, a pszczynianki zwyciężyły w kategorii minisiatkówki „dwójek”

Miasto Bitterfeld-Wolfen leży w powiecie Anhalt-Bitterfeld. Od 2016 roku Powiat Pszczyński prowadzi współpracę partnerską z powiatem Anhalt-Bitterfeld. Dwa lata później UKS Centrum przy POSiR Pszczyna nawiązał współpracę z siatkarskim klubem VC Bitterfeld-Wolfen. Współpraca dotyczy głównie udziału drużyn w wydarzeniach organizowanych przez oba kluby. Po przerwie spowodowanej pandemią, niemiecki klub w tym roku po raz 24. zorganizował swój flagowy, młodzieżowy turniej siatkówki BiWo Jugendpokal. Całość wydarzenia składało się z trzech turniejów siatkówki dziewcząt: U-18, U-14 i U-12. W sumie w zawodach wzięło udział 40 drużyn, w tym trzy z Pszczyny (dwie w U-12 i jedna w U-14). Udział w turniejach BiWo Jugendpokal jest również ciekawy z uwagi na fakt, że turniejowe mecze sędziują same zawodniczki. Młode siatkarki wcielając się w rolę sędziów, poznają trudności tej funkcji, dzięki czemu uczą się szacunku do ich pracy i podejmowanych przez nich decyzji.

W turnieju minisiatkówki „dwójek” U-12 (rocznik 2012 i młodsze) zagrało 16 zespołów. W tym gronie dwa składy UKS Centrum przy POSiR Pszczyna. Zmagania zakończyły się znakomicie dla naszych dziewczyn. Podopieczne trenerki Agnieszki Szczypki w składzie: Maja Jędrysik i Weronika Puda zwyciężyły w „dwójkach”!!! Pszczynianki osiągnęły swój wynik w znakomitym stylu – wygrały pięć spotkań, zaś jedno w grupie zakończyły remisem 1:1. Za zwycięstwo w turnieju dziewczyny otrzymały medale i słodycze, zaś klub został nagrodzony… koszykiem na piłki. Dodatkowo, Maja Jędrysik została uznana najlepszą zawodniczką w kategorii U-12! Bardzo dobrze poradził sobie również drugi pszczyński zespół. Pierwszego dnia zmagań zwyciężył w swojej grupie i awansował do ćwierćfinału. Ostatecznie ekipa w składzie: Aurelia Duda, Marlena Szwed, Milena Piszczek i Kornelia Gomułka zajęły 6. miejsce.

W turnieju minisiatkówki „czwórek” U-14 wystąpiło 12 drużyn. Tuż przed wyjazdem do Niemiec pojawiły się niemałe problemy, ponieważ turniej BiWo pokrywał się terminowo z kolejnym etapem rozgrywek minisiatkówki Kinder+Sport „czwórek”. Ze względu na brak możliwości przełożenia turnieju Kinder+Sport zespół został podzielony na dwie grupy – jedna została w Polsce i walczyła w „Kinderze”, druga w składzie: Julia Ciszewska, Olga Czorny, Kornelia Markiel, Wiktoria Nowak, Oliwia Pawelak, Aleksandra Tan wyjechała do Niemiec. W ekipie na BiWo pojawiły się aż trzy debiutantki! Wynikowo nie osiągnęliśmy w tej kategorii wiele, ale nie o to też chodziło. Dziewczyny rozegrały w sumie sześć meczów (14 setów), z których wygrały jedno, ostatecznie plasując się na 11. miejscu. Zawodniczki ambitnie walczyły o każdą piłkę, a doświadczenie zdobyte w tym czasie, ma być inspiracją do dalszych treningów i ciężkiej pracy. Dodajmy, że również dwa składy UKS Centrum, które grały w „Kinderach” w tym samym czasie zrealizowały cel i awansowały do ćwierćfinału Mistrzostw Śląska. Zwycięzcami kategorii U-14 i U-18 24. BiWo Jugenpokal okazały się zespoły gospodarzy – VC Bitterfeld-Wolfen.

UKS Centrum Pszczyna pragnie złożyć serdeczne podziękowanie Panu Piotrowi Cyganowi, dyrektorowi Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Miarki w Pszczynie za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na 24. BiWo Jugendpokal.