Weekend pickleballowych emocji

Przez trzy dni w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie rozgrywany był Joola Polish Open 2023 – IV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Pickleballu. Od początku impreza ta odbywa się w naszej hali, a w tym roku ponad 100 uczestników rywalizowało od piątku do niedzieli.

Tegoroczna edycja był rekordowa – zagrało 104 zawodników z czterech państw – Polski, Czech, Węgier i Holandii. W sumie rozegrali oni 336 meczów na pięciu kortach. Rywalizowano w sześciu kategoriach – mikst, singiel mężczyzn +40, singiel mężczyzn i kobiet, debel mężczyzn i kobiet. Jest to największy i najbardziej prestiżowy turniej w Polsce, posiadający kategorię PPT 100. Rekordowa była też pula nagród, która przekroczyła 15 tysięcy złotych.

Pickleball to stosunkowo młoda, ale bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu. Powstała z połączenia tenisa ziemnego, stołowego i badmintona i z roku na rok ma coraz więcej zwolenników. Dodajmy, że Pszczyna to kolebka pickleballa w Polsce.

W tym roku ze względu na ogromne zainteresowanie turniej odbywał się przez trzy dni. W piątkowy wieczór poznaliśmy już zwycięzców turnieju miksta – wygrała para Michał Sidelnik/Dorota Przybylska przed Węgrami Zoltánem Bőhmem i Florą Takacs oraz Mateuszem Matysikiem i Wiktorią Sienko.

Od sobotniego poranka po uroczystym otwarciu, którego dokonała starosta Barbara Bandoła wraz z dyrektorem POSiR-u Maciejem Stieberem i wiceprezesem stowarzyszenia Polski Pickleball Jakubem Skoczyńskim, rozgrywane były gry indywidualne wszystkich kategorii. Wyłonieni zostali również najlepsi zawodnicy w singlu mężczyzn 40+. Triumfował Michał Ortyl przed Klaudiuszem Hirschem i Arkadiuszem Sypieniem.

W niedzielę oprócz finałów gier pojedynczych obserwowaliśmy także turnieje debla kobiet i mężczyzn. Najdłużej trwała walka w grze podwójnej mężczyzn. Do wyłonienia zwycięzcy w trzecim secie potrzebnych było aż siedem piłek meczowych! Triumfował duet Szymon Zawartko/Mateusz Matysik, pokonując po emocjonującym boju Wojciecha Łukomskiego i Pawła Wisza. Zawartko zwyciężył też w turnieju singla – był to jego trzeci z rzędu triumf w organizowanym w naszej hali turnieju. Natomiast pszczynianin Matysik stanął na podium we wszystkich trzech kategoriach – w mikście i grze pojedynczej zdobył brązowe medale. Odnotujmy również, że Mateusz Matysik to aktualny lider rankingu Polish Pickleball Tour.

Warto podkreślić, że głównym arbitrem Joola Polish Open 2023 był szef sędziów polskiego pickleballa – Adam Malinowski z Nadarzyna, a wśród wręczających nagrody, oprócz wicestarosty Krystiana Szostaka, członka zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorza Wanota, dyrektora POSiR-u Macieja Stiebera oraz prezesów stowarzyszenia Polski Pickleball Marcina Matysika i Jakuba Skoczyńskiego, był również prezes Węgierskiej Federacji Pickleballa – Zoltán Bőhm.

Filmowa relacja z turnieju: https://www.facebook.com/PolskiPickleball/videos/1720019808426070?locale=pl_PL

Joola Polish Open 2023 – IV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Pickleballu, hala POSiR Pszczyna, 6-8 października 2023
Kategoria mikst: 1. Michał Sidelnik/Dorota Przybylska, 2. Zoltan Bohm/Flora Takacs, 3. Wiktoria Sienko/Mateusz Matysik
Kategoria debel kobiet: 1. Flora Takacs/Klara Felsobuky, 2. Lenka Misickova/Jarmila Janoschova, 3. Wiktoria Sienko/Patrycja Matysik
Kategoria debel mężczyzn:
1. Szymon Zawartko/Mateusz Matysik, 2. Wojciech Łukomski/Paweł Wisz, 3. Tomasz Sidelnik/Michał Sidelnik
Kategoria singiel mężczyzn 40+:
1. Michał Ortyl, 2. Klaudiusz Hirsch, 3. Arkadiusz Sypień
Kategoria singiel kobiet:
1. Wiktoria Sienko, 2. Flora Takacs, 3. Julia Dryl
Kategoria singiel mężczyzn: 
1. Szymon Zawartko, 2. Tomasz Sidelnik, 3. Mateusz Matysik.