Współzawodnictwo: siatkarki z „Chrobrego” i siatkarze z PZS 2 najlepsi w powiecie

Dziewczyny z LO im. Bolesława Chrobrego i chłopcy z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie triumfowali w Mistrzostwach Powiatu Pszczyńskiego Szkół Ponadpodstawowych w Siatkówce. Zawody zostały rozegrane w czwartek 2 marca w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na trzech boiskach rywalizowało po pięć drużyn zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców, reprezentujących wszystkie szkoły naszego powiatu. Zwycięzcy awansowali do finałów rejonowych.
W obu kategoriach drużyny zostały podzielone na dwie grupy. Wśród dziewcząt w grupie A zagrały LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie i LO w Gilowicach, a górą były pszczynianki, wygrywając 2-0 (25-9, 25-10). W trzyzespołowej grupie B bezkonkurencyjne były siatkarki z III LO w Pszczynie, które wygrały obydwa swoje mecze – z PZS 2 w Pszczynie 2-0 (25-8, 25-9) i ZSO w Pawłowicach 2-0 (25-10, 25-11). Zacięta walka toczyła się w trzecim spotkaniu, decydującym o awansie do półfinałów. PZS 2 ostatecznie wygrał z pawłowiczankami 2-1 (25-12, 22-25, 17-15).
Także wśród chłopców w grupie A rozegrano jeden mecz, w którym PZS 2 pokonał III LO 2-0 (25-15, 25-20). W grupie B również LO im. Chrobrego odniosło dwa zwycięstwa: z pszczyńskim PZS 1 2-0 (25-20, 25-18) i ZSO Pawłowice 2-0 (25-22, 25-20), a w starciu o drugie miejsce i awans ZSO z Pawłowic zwyciężył „Samochodówkę” 2-0 (25-17, 25-18).

Szybko rozstrzygnięte zostały półfinały dziewcząt. III LO wygrało z LO Gilowice 2-0 (25-5, 25-9), a LO Chrobry pokonało PZS 2 także 2-0 (25-8, 25-12). W meczu o trzecie miejsce LO Gilowice zwyciężyło PZS 2 2-0 (25-13, 25-19), a finał był wewnętrzną sprawą pszczyńskich licealistek. Prowadzone przez Artura Zemlaka siatkarki z Chrobrego od początku osiągnęły kilka punktów przewagi nad III LO (opiekunka Bożena Chrzanowska), i w drugiej części pierwszego seta mogły pozwolić sobie na grę „punkt za punkt”, wygrywając ostatecznie 25-18. W drugiej partii były już nie do zatrzymania, zwyciężając 25-8 i 2-0 w meczu.
LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie: Anna Duda, Hanna Szczotok, Maria Buras, Justyna Parko, Martyna Janas, Sonia Kania, Emilia Binda, Martyna Utrata, Zofia Wobik, Anna Golla, Marlena Hoinkis. Opiekun: Artur Zemlak.
III LO w Pszczynie: Karolina Pluta, Miłochna Latko, Alicja Zawada, Laura Zomerlik, Julia Sęk, Emilia Kubis, Karolina Kwaśny, Laura Ryt, Zofia Jarmusiewicz. Opiekun: Bożena Chrzanowska.

Bardzo wyrównany charakter miał pierwszy półfinał chłopców, w którym PZS 2 zmierzył się z ZSO Pawłowice. Pierwszego seta wygrała ekipa z „Rolniczoka” 25-22, chociaż pawłowiczanie prowadzili już 18-14. W drugim role się odwróciły i to zespół Leszka Nowakowskiego zwyciężył 25-22. Potrzebny był tie break, który lepiej zaczęli podopieczni Joanny Wrzeszcz. Potem ZSO Pawłowice wygrywał już 10-5 i chyba za szybko uwierzył w awans, bo chłopcy z „Rolbudy” pokazali charakter i najpierw doprowadzili do remisu 12-12, a potem zdobyli trzy kolejne punkty (w tym jeden w efekcie czerwonej kartki dla przeciwników za niesportowe zachowanie) i wygrali 15-12, a w meczu 2-1. W drugim półfinale LO im. Bolesława Chrobrego wygrało z III LO 2-0 (25-15, 25-19), i wydawało się, że przed decydującym starciem zachowało więcej sił. W meczu o trzecie miejsce ZSO Pawłowice wygrało z III LO 2-0 (26-24, 25-18), mimo prowadzenia pszczyńskich licealistów w pierwszym secie 24-21.
Początek finałowego starcia należał do siatkarzy z Chrobrego, którzy objęli kilkupunktowe prowadzenie (9-4).  W połowie pierwszej odsłony PZS 2 doprowadził do remisu, po czym mozolnie zaczął odrabiać straty i zrobiło się 24-20 dla „Rolniczoka”. Trzy kolejne punkty zdobyli jednak licealiści i przy wyniku 24-23 Joanna Wrzeszcz poprosiła o czas. Zaraz po przerwie zaatakował Miłosz Skipioł i zakończył pierwszego seta wynikiem 25-23. W drugiej partii podopieczni Artura Zemlaka jeszcze dłużej nadawali ton wydarzeniom (8-1, 13-8, 24-22) i wydawało się, że tie break jest nieunikniony. Wtedy niesieni głośnym dopingiem siatkarze PZS 2 kolejny raz pokazali, że potrafią wyjść z największych opresji. Dzięki zagrywkom Bartosza Dudy „Rolbuda” wywalczyła cztery punkty z rzędu i po dotknięciu taśmy przez jednego z zawodników „Chrobrego” drugiego seta PZS 2 wygrał 26-24, a cały mecz 2-0.
Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie: Mateusz Jacek, Filip Zachurzok. Miłosz Skipioł, Przemysław Chęś, Oliwier Rozmus, Bartosz Duda, Maciej Oszek, Paweł Pudełko, Błażej Kokot, Wojciech Starczewski. Opiekun: Joanna Wrzeszcz.
LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie: Michał Patyk, Tymoteusz Gołyszny, Kola Masny, Witold Gawron, Wiktor Stekla, Tomasz Machalica, Tomasz Chrobak, Jarosław Makówka, Bartosz Michalski, Dawid Morkisz, Kamil Wadas, Maksymilian Wróbel, Witold Szpyrka. Opiekun: Artur Zemlak.